Gönderiliyor...
Çalışma Saatleri
Haftanın 7 Günü
09:00 - 23:00
ÇOCUKLARIMIZIN DİŞ SAĞLIĞI İÇİN ÇOCUK DİŞ HEKİMLİĞİMİZ İLE HİZMETİNİZDEYİZ

ÇOCUK DİŞ HEKİMLİĞİ (PEDODONTİ)

Doğumdan ergenlik çağına kadar geçen zamanı içine alan dönemde çocukların ağız ve diş problemlerinin tanı ve tedavisinde hizmet veren birimdir.

Çocukluk döneminde ağızda bulunan süt dişleri yerini sürekli dişlere bırakıncaya kadar geçen dönemde prensip olarak tedavi iki şekilde sınıflandırılır.

  1. Dişte problem oluşmasını engellemek amaçlı uygulanan koruyucu tedavi
  2. Oluşan problemin tedavi yoluyla giderilmesi

Süt dişleri ileride kendi yerine gelecek olan sürekli dişlere rehberlik edip onlara sürmelerinde yardımcı olurlar.

Erken süt dişi kaybı nedeniyle kalıcı (sürekli) dişlerin problem yaşaması, eğilmesi, olması gereken yerden farklı yerlerde sürmesi ya da hiç sürememesi gibi sorunlar yaşanabilir. Süt dişlerinin erken kaybı sonucu ortaya çıkacak olumsuzlukların giderilmesi  ‘yer tutucu’ adı verilen apareylerle gerçekleştirilebilir.

Çocuğumuzun diş hekimindeki ilk ziyareti çok önemlidir. Çocuklarımızın diş hekimi korkularını yenmek için neler yapılma en sık karşılaştığımız problemler neler basit başlıklar altında inceleyelim:

Nasılsa değişecek dişler için çocuğumu diş hekimine neden götüreyim?

Çocuğunuzun ilk diş dizisi yani “süt dişleri” çok önemlidir. Kuvvetli, sağlıklı süt dişleri çocuğunuzun gıdaları kolayca çiğnemesine, konuşmayı düzgün öğrenmesine, sevimli bakış ve gülüşe sahip olmasına yardım eder. Süt dişlerindeki çürükler sürekli dişlerin sürmesini olumsuz yönde etkileyebilir. Eğer bir süt dişi zamanından önce kaybedilmişse, kalıcı dişler sürene kadar çocuğunuz bazı yardımcı yer tutucu aparatları kullanmak zorunda kalabilir. Aksi takdirde dişler boşluğa doğru hareket ederler. Sonuçta sürekli dişlerin çarpık, yatık, düzensiz sürmesine neden olurlar ki bu da ileride uzun süreli ve daha pahalı tedaviler gerektirir.


 
Çocuğumun diş hekimini ilk ziyareti kaç yaşında iken olmalıdır?

Çocuğunuzun doğumu ile beraber başlayan kontrollerinde arada diş hekiminin de kontrolü çocuğunuzun ve hekimin daha kolay ilişki içinde olmasını sağlar. Bununla beraber çürük diş kontrolü ya da diğer problemlerde hekiminiz sizi günlük uygun diş temizliği, parmak emme v.s diğer başka alışkanlıkların sonuçları, çocuğunuzun florid ihtiyacı konusunda bilgilendirecektir. Çocuğunuzun erken yaşlarda diş hekimi kontrollerine alıştırılması, ona hayatı boyunca iyi bir diş bakımı alışkanlığını yerleştirir.

Hangi sıklıkta çocuğumu diş hekimi kontrollerine götürmeliyim?
Bunun kesin bir kuralı yoksa da, genelde Dünya Sağlık Örgütünün tavsiye ettiği zaman dilimi altı ayda bir şeklindedir. Çocuğunuzun diş hekimi ziyaretlerinin sıklığı bir bakıma onun çiğneme alışkanlığına da bağlıdır. Dişlerini doğru temizlemesi, gerekli miktarda florid içeren suları içmesi ve faktörler çocuğunun diş hastalıklarına karşı kapsamlı olarak direncini etkiler.

Koruyucu tedavi uygulaması size hem rahatınızı, hem de maddi olara tasarruf kazandırır. Bu amaçla arka bölgedeki dişlerin çiğneme yüzeylerine uygulanan fissür örtücüler ve vernikler diş koruyucuları olarak çürümeyi önler.

Çocuğumun ilk diş hekimi ziyaretinde neler olacaktır?
Hekiminiz çok nazik olarak çocuğunuzun dişlerini ve dişetlerini kontrol edecektir. Eğer gerekliyse profosyonel bir temizlik yapacaktır ve bunu her periyodik muayenede tekrarlayacaktır. Hekiminiz gizli oluşabilen çürüklerden şüphe ettiyse bir film ile bunu kontrol etmelidir, Aynı zamanda siz de evde diş bakımı konusunda çocuğunuza nasıl yardımcı olabileceğinizi öğreneceksiniz.

Çocuğumun diş hekimi ziyareti için gün içersinde onun açısından en iyi saat hangisi olabilir?
Çocuğunuzun yemek ve uyku saatleri ile çelişkiye düşmeyecek, bozmayacak şekilde uygun en müsait zamanda bu ziyaretin gerçekleşmesi daha iyidir.
 
Çocuğuma bu ziyaret ile ilgili ne söylemeliyim?
Çocuğunuza diş hekiminizin arkadaşça bir doktor olduğunu ve diş bakımını nasıl yapmanız gerektiği konusunda size yardımcı olacağını söyleyin. Ona bunu söylerken heyecandan uzak ve olumlu tavırda olun. Çocuğunuzun diş doktorunu ilk ziyareti onun için çok hoşlanacağı bir macera olabilir.

DİŞ HEKİMİNİ İLK ZİYARETİNDE OLUMLU DENEYİMLER ELDE ETMEK İÇİN BAZI İPUÇLARI NELERDİR?
  • Çocuklarımızı iğne ile korkutmamak en basit sorunun oluşmasına temel hazırlamaktadır. Çocuklarınızı asla iğne ile tehdit etmeyin.
  • Çocuklarımızı bilgilendirirken onların anlayabileceği basit kelimelerle onları yönlendirelim. Örnek olarak; doktor dişlerini kontrol edecek onları sayacak, dişin suyla yıkanacak gibi onları tedirgin etmeyecek yalın anlatımlar tercih edelim.
  • Çocuğunuzu tek başına bilgilendirmeye çalışmayın çocuğu yanlış yönlendirebileceğiniz gibi kendi varolan korku ve tedirginliklerinizi de çocuğa aktarabilirsiniz. Mutlaka bir hekimden yardım alın. Yapılacak olan ilk muayene çocuk uzmanı tarafından yapılmak zorunda değildir hekim tarafından yapılacak olan muayene diğer tedavileriniz içinde daha sağlıklı bir temel oluşturacaktır.
  • Çocuklarımızın kontrollerini düzenli olarak yapalım, mevcut problemler ilerlemeden ufak müdahalelerle olayın kontrol altına alınması hem çocuğun ilerde oluşacak korkularını önler hem de basit müdahalelerle daha kompleks sorunların oluşmasının önüne geçilir.
  • Tedavi sonra çocuklarınızı teşvik edici ufak süprizler ile onları rahatlatabilirsiniz.
  • İşlemlere başlamadan önce çocukların meraklarını gidermek ve korkularını yenmek amaçlı bir ilk muayene yapılabilir. Kullanılacak aletler meraklarını gidermek amaçlı onlara gösterilip anlatılır ve ortama alışmaları ilk korku ve önyargılarının kırılması sağlanır.
  • Her işlemden sonra çocuk hekimi ve ailesi tarafından mutlaka takdir edilip desteklenmelidir.

Merkezimizde çocuk diş hekimliğine ek olarak çocuklara diş fırçalama, ağız çalkalama ve hijyen eğitimi, koruyucu flor uygulamaları ve dişlerin önemi hakkında bilgi amaçlı eğitimde verilir.