Gönderiliyor...
Çalışma Saatleri
Haftanın 7 Günü
09:00 - 23:00

DİŞ ÇÜRÜĞÜ VE TEDAVİSİ

Ağızda bulunan bakterilerden oluşan bakteri plağı, şekerli ve unlu yiyeceklerin ağızda kalan artıklarından asit oluşturur. Bu asitler, dişin minesini (mine dişe parlaklığını veren en sert üst tabakasıdır.) çözerek dişin minesinin bozulmasına ve sonuçta da diş çürüğünün başlamasına dişin yüzeyinde koyu renkli oyukların oluşmasına neden olur.

dis-curugu-ve-tedavisi

Özellikle aşırı karbonhidratlı ve asitli gıdalar tüketen, düzenle ağız ve diş temizliğine dikkat etmeyen kişilerde çürük oluşumu fazla ve çürüklerin ilerleme hızı daha fazladır.

Çürük hastalarda tatlı ve soğuk hassasiyetlerine, dişetine yakın olan tedavi edilmeyen çürükler dişeti hastalıklarına buna bağlı olarak kemik kayıplarına kadar ilerleyen büyük sorunlara yol açabilir.

Yaygın çürükler aynı zamanda kişilerde estetik problemlere sebebiyet verebilir. Görüşünden rahatsız olan kişiler de sosyal hayatlarında kendilerini sınırlandırma özgüven kayıbına sebep olabilir.

Çürüklerin erken dönemde tespit edilmesiyle hem daha başarılı hem de daha uzun süreleri sağlıklı tedaviler uygulanabilir.
Günümüzdeki gelişmeler ışığında daha estetik ve orijinal diş anatomisi ile birebir uyumlu tedavi seçenekleri mevcuttur.